Prezentowany poniżej wypis podstawowych pojęć pozwoli osobom nie mającym żadnej wiedzy na temat cen transferowych zaznajomić się z tą tematyką. Ponadto pomoże zgłębić wiedzę w podstawowym stopniu także pod kątem prawa podatkowego czy rachunkowości.
Podstawą do zgłębienia wiedzy na temat cen transferowych, jest poznanie głównej definicji. Według niej jest to cena, która stosowana jest w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności odnosi się to do jednej grupy kapitałowej. Wszelkie transakcje, czyli sprzedaż, wymiana towarów czy świadczenie usług w ramach powiązanych podmiotów wiąże się z nakładaniem kosztów, które są właśnie cenami transferowymi.
W dobrym zrozumieniu powyższej definicji należy również należy także wyjaśnić pojęcie transakcji. Tak naprawdę nie istnieje jednolita definicja tego pojęcia, jednak można je zrozumieć jeśli powiemy czym może być transakcja, a jest to:
Zrozumienie pojęcia transakcji jest niebywale ważne, gdyż ceny transferowe zawsze rozpatrywane są i dotyczą konkretnych transakcji odbywających się między
Elementem bardzo ważnym w odniesieniu do cen transferowych jest podmiot powiązany. Zgodnie z literą prawa podatkowego podmiotami tymi są te, które mają ze sobą powiązania kapitałowe, rodzinne bądź osobowe.
Obowiązek dokumentacji cen transferowych spada na wszystkich podatników, którzy dokonują jakichkolwiek transakcji z powiązanymi podmiotami, gdy zostały przekroczone limity transakcyjne, a które zostały określone w polityce cen transferowych . Maksymalne limity transakcyjne zostały wskazane w ustawach o podatkach dochodowych.
Dokumentacja podatkowa cen transferowych powinna być sporządzana na bieżąco, w szczególności gdy tylko pojawi się obowiązek dokumentacyjny. Dokumentacja podatkowa jest formalno-prawnym wymogiem zgodnym z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Powinna zawierać niezbędne dane, które są wskazane w ustawach o podatku dochodowym. Przygotowuje się ją w celu uniknięcia przez podatnika sankcji jakie grożą za jej brak.
Kolejnym bardzo ważnym składnikiem dotyczącym dokumentacji podatkowej jest opis i sposób obliczania danej metody szacowania ceny transferowej. Zgodnie z wytycznymi polskiego prawa podatkowego i OECD możemy wyróżnić dwie kategorie szacowania cen transferowych, a mianowicie metody tradycyjne oraz metody zysku transakcyjnego. W ramach tych dwóch grup usługodawca przyjął pięć metod szacowania cen:
Wybór odpowiedniej metody jest ściśle zależny od danej transakcji w ramach powiązanych podmiotów i powinna być dobierana pod indywidualne potrzeby w celu znalezienia odpowiedniego sposobu szacowania.
Organy podatkowe i skarbowe mają prawo wynikające ze stosownych przepisów, aby kontrolować i sprawdzać czy ceny, które były stosowane w ramach przeprowadzanych transakcji między powiązanymi podmiotami, ustalone zostały na prawidłowym poziomie. Służby z tych organów w tym celu mogą przeprowadzić kontrolę podatkową, wcześniej informując o tym dany podmiot. Od dnia wydania takiego nakazu podatnik ma 7 dni na przygotowanie dokumentacji podatkowej. Taka kontrola przeprowadzana jest według ściśle określonych procedur.
Podatnik, który w przeciągu 7 dni od wystosowania żądania ze strony organów podatkowych, nie przedstawi prawidłowej dokumentacji podatkowej cen transferowych, narażony jest na sankcje i kary podatkowe. Główną sankcją, która grozi takiemu podatnikowi to zastosowanie przez administrację podatkową karnej stawki podatku w wysokości 50% w stosunku do różnicy pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez oskarżony podmiot, a określonym przez organy podatkowe. W stosunku do takiego podatnika, który uchybia się od poniesienia tych sankcji jest wystosowanie szeregu innych sankcji i kar podatkowych, karnych czy karno-skarbowych.